20 kB Perkowscy herbu Ślepowron

Zarówno K Niesiecki jak też A Boniecki nie ukończyli swoich herbarzy, stąd ten ród nie został opisany. Mimo, że Perkowskim przypisywane bywają herby Peretyatkiewicz i Pierzchała to zdaję się na podlasianina - Ignacego Kapicę Milewskiego, który w swoim herbarzu pisze:
395. Dom Perkowskich herbu Ślepowron. Dobra Perki w ziemi bielskiej leżą, których kilka wsi: Perki Bujenki, Perki Bujny Głowczyzna, Perki Franki Spały, Perki Gziki, Perki Karpie Korzenie, Perki Lachy, Perki Nowe, Perki Mazowsze, Perki Wypychy.

O herbie Ślepowron pisze Kasper Niesiecki:

Barkiem prosto do góry podkowa stoi, na niej krzyż, na krzyż u Kruk czarny trochę wspięte do lotu mając skrzydła, w prawą tarczy obrócony, w pysku złoty pierścień trzymając, pole tarczy błękitne, podkowa biała, na hełmie nad koroną takiż kruk. Paproc. w Gnieździe fol. 1039. o herb. fol. 312. Okol. tom. 3. fol. 121. Biel. fol. 172. Ciż autorowie zgadzają się na to, że ten herb nabyty z takiej okazji: gdy albowiem jeden z familii Korwinów, podął wielkiej fortuny dziedziczkę jedynaczkę herbu Pobóg, tak herb swój wykształtował, że do podkowy, ojczystego swego kruka z pierścieniem przydał: rozumieją zaś że Korwin ten z Węgier do Polski przyszedł, szukając chwały rycerskiej, w Węgrzech zaś rozpleniona była Korwinów familia, od jednego z Rzymskich Korwinów.